چه بسا شما هم مشاهده کرده باشید که در برخی از مناسبت‌ها و جشن‌های انقلاب اسلامی، به عنوان مثال؛ سالروز ۱۳آبان [روز مبارزه با استکبار جهانی] یا جشن انقلاب اسلامی و ... برخی ار افراد جامعه، با تیپ و پوشش زننده‌ای ظاهر می‌شوند که بیشتر مشابهت به مخالفان انقلاب اسلامی دارد تا با موافقان. حال، کسی که در چنین مناسبت‌هایی حضور پیدا می‌کند، اگر کمترین اطلاع و ارادتی به انقلاب و شهدا داشته باشد، حداقل با ظاهری موجه در چنین مناسبت‌هایی شرکت می‌کند. از طرفی حضور اینگونه افراد با ظاهری زننده در چنین مناسبت‌هایی، در ذهن یک فرد انقلابی، پارادوکس نیز ایجاد می‌کند که نیت و قصد اینگونه افراد با چنین مناسبتهایی چه تناسبی دارد! به راستی چه توجیح منطقی می‌توان برای آن داشت؟ آیا این پارادوکسی که در ذهن برخی‌ها نسبت به اینگونه افراد ایجاد می‌شود، ناشی از بدبینی زیاد نسبت به این قبیل افراد است؟

قبل از پاسخ به این سوال باید توجه داشت که هیچ کس جز با اذن خدای تبارک و تعالی نمی‌تواند نیت، قصد و منظور واقعی افراد را نیت خوانی کند. مضاف براینکه همواره اصل در آموزه‌های دینی اسلام، خوش بینی و پرهیز از بدبینی و سوءظن است. همانطور که خدای متعال نیز در این باره فرموده است: «یا اَیُّها الَّذینَ ءامَنُوا اِجتَنِبُوا كَثیراً مِنَ الظَّنِّ اِنَّ بَعضَ الظَّنِّ اِثمٌ؛ ای كسانی كه ایمان آورده‌اید! از بسیاری از گمان‌ها بپرهیزید، چرا كه پاره‌ای از گمان‌ها گناه است.»[حجرات/۱۲]

همچنین یكی از اصول اسلامی، "اصالة الصحه" است؛ بدین معنی كه اگر عملی را از مسلمانی دیدیم كه از جهت ظاهر خوب نیست، آن را خوب بدانیم و كار او را به صورت صحیح و خوب توجیه كنیم. تا جایی که پیامبر اکرم(صلی‌الله‌علیه‌وآله) فرمود: «اُطلُب لِاَخیكَ عُذراً، فَاِن لَم تَجِد لَه عُذراً فَالتَمِس لَهُ  عُذراً: برای گفتار و كرداری كه از برادرت سر می‌زند، عذری بجوی و اگر نیافتی، عذری بتراش.»[۱]
البته منظور این نیست که برای پوشش نامناسب برخی از افراد، توجیح و محمل پیدا کنیم. مسلما پوشش بعضا نامشروع برخی از افراد توجیحی ندارد، امّا نباید به اصل مسلمانی و یا مومن بودن آنان دچار سوءظن شد. روایت مذکور هم در شاهد مثال ما، ناظر به همین بخش است.

بر همین اساس شما را به نکات ذیل توجه می‌دهم:
۱. همانطور که می‌دانید انسان‌ها دارای مراتب مختلفی از ایمان هستند و هرکسی بر حسب درجه و مقدار ایمان، رفتار و اخلاق خود را تنظیم می‌کند.

۲. نکته بعدی اینکه هیچ گاه نباید یک ضعف و یا کار خلاف را به کل شخصیت فرد تعمیم دهیم. لذا اگر فردی دچار اشتباه و یا خطایی شود نمی‌توان در بدو امر صفت بد بودن را به کل شخصیت او نسبت داد. گرچه آن بخش از رفتار فرد، بد بوده باشد، ولی این دلیل نمی‌شود که کل شخصیت فرد، به بد بودن تعمیم داده شود.

۳. گاهی بروز یک رفتار نادرست از فرد، حاکی از غفلت و ناآگاهی او می‌باشد و چه بسا با کسب آگاهی، بینش و بصیرت، رفتار فرد اصلاح شود.
۴. در مواردی نیز ضعف شخصیت و یا کمبود اعتماد به نفس، موجب بروز رفتارهایی برخلاف عقایدش نیز می‌شود.
۵. گاهی هیجانات جوانی هم بر مدیریت رفتار، تاثیرگذار است که بازهم این دلیل بر بی دینی و یا بی ایمانی او نیست.

۶. در مواردی هم مشاهده شده که حس وطن دوستی، عدالت، مبارزه با استکبار موجب حضور افراد مختلف با عقاید و باورهای مختلف می‌شود؛ چنانکه گاها می‌بینیم که هموطنان غیرشیعی و حتی غیرمسلمان نیز در چنین تجمعاتی حضور پیدا می‌کنند.

بنابراین با مقدمه و نکاتی که ذکر شد، نمی‌توان ادعا کرد که یک فرد انقلابی، شیعی و دوستدار اهل بیت، اصلا دچار لغزش و یا اشتباه نمی‌شود. بلکه به فراخور حال، هرکسی در برهه‌ای از زمان، ممکن است دچار خطا شود، ولی این به معنای قرار گرفتن در صف مخالفان انقلاب اسلامی نیست، گرچه خطای او نیز در قامت و شأن انقلاب اسلامی هم نیست. 

پی‌نوشت:
[۱]. الخصال، ص۶۲۲
طبقه بندی: سبک زندگی،  تهاجم فرهنگی،  حجاب و بدحجابی،  مشاوره خانواده، 
برچسب ها: 13 آبان، روز مبارزه با استکبار، پوشش نامناسب، پوشش زننده، اصالة الصحه، بدبینی، سوءظن،
داغ کن: داغ کن - کلوب دات کام
نوشته شده در تاریخ : جمعه 15 آبان 1394 | توسط : عقیل مصطفوی مجد
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات